Andız Pekmezi Nedir ? Andız Pekmezi Faydaları

Ülkemizde bir çok pekmez çeşidi yapılmaktadır. Bunlar arasında en çok bilinenler üzüm pekmezi, karadut pekmezi, dut pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, pancar pekmezidir. Son yıllarda daha çok üretilmeye başlayan bir pekmez çeşidi de andız pekmezidir. Andız pekmezi içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde pek çok soruna iyi geldiği düşünülmektedir. Peki andız pekmezinin faydaları nelerdir?

Modern tıpla birlikte alternatif tıpta oldukça hızla ilerlemektedir. Son zamanlarda özellikle bitkisel çözümlemelere oldukça önem verilmektedir. Bununla birlikte andız pekmezinin de bir çok hastalığa iyi geldiği ve faydalarının çok fazla  olduğu anlaşılmıştır.

Andız pekmezi nasıl yapılmaktadır ?

Andız pekmezi Akdeniz Bölgesi’nin yüksek rakımlı kısımlarında yetişen ardıç olarakta bilinen bir çam ağacı kozalağından hiç bir katkı maddesi bulunmadan üretilen bir pekmez çeşididir. Akdeniz Bölgesinde yetişen bu ağacın meyveleri toplanarak andız pekmezi yapılır. Andız pekmezi çok faydası olan bir pekmezdir. Son zamanlarda üretiminde hızlı bir artış vardır. Bundan dolayı marketlerde bulunması çok kolaydır. Fakat andız pekmezinin faydasını görebilmek için alınan andız pekmezinin doğal olması ve içerisinde hiç bir katkı maddesinin olmaması gerekmektedir.  Yoksa fayda yerine zararda görebilirsiniz.

Andız pekmezinin faydaları nelerdir ?

Andız pekmezinin bir çok faydası olduğu bilinmektedir. Üstelik andız pekmezinin faydalarını görebilmek için bol bol tüketmeye de gerek yoktur. Günlük olarak bir kaşık yenilmesi yeterli olacaktır.

Andız pekmezinin içinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücudumuz toksitlerden arınarak hastalığa karşı direnç kazanıyor. Vücudumuzda bulunan toksinler andız pekmezinin içerisinde yer alan antioksidan sayesinde zaralrı ve yabancı maddeler vücudumuzdan dışarı atılarak hasta olmamıza sebep olan mikroplardan kurtulmamızı sağlamaktadır. Hastalığa karşı andız pekmezi bizi korur.

Kışın en çok yakalandığımız gribal enfeksiyon, öksürük gibi hastalıklarda bire bir etkili bir pekmez çeşididir. Öksürüğe oldukça büyük faydası bulunmaktadır. Balgam söktürücü özelliği vardır ve bronşit içinde faydalıdır. Nezle, ngrip gibi hastalıklardan korur. Kışın her gün kahvaltıda tüketilen bir kaşık andız pekmezi bizim hastalıklara yakalanmamızı önlemektedir. Hastalandıktan sonra tüketilen pekmezde hastalığı çabuk atlatmamızı sağlamaktadır.

Ağız yaraları içinde oldukça faydalı bir pekmezdir. Ağızda oluşan yaraların iyleşmesinde büyük katkı sağlamaktadır. Ağızda çıkan yaraların ne kadar acı verici olduğu ve yemek yemede de ne kadar sıkıntı verdiğini hepimiz iyi biliyoruz. Andız pekmezi ağızda oluşan yaraların hızlı bir şekilde geçmesine oldukçakatkı sağlamaktadır.

Andız pekmezinin ateş düşürü özelliği vardır.

İdrar yollrınızda oluşan ilhitap ve kaşıntıyı önler.

Andız pekmezini kanı temizleme özelliği vardır ve temizlenen kan sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Andız pekmezinin düzenliği tüketimi sayesinde kalp   krizi ve damar tıkanıklığı riski azalmaktadır.

Dalak ve karaciğer daha düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Cildinizde egzama, kaşıntı, alerji gibi durumlarda koruyucu önlem olarak andız pekmezi tüketebilirsiniz. Andız pekmezinin içerisinde kalsiyum, E vitamin ve bir çok minareller bulunmaktadır. Bu vitanimler bir araya gelerek ciltte meydana gelen bir çok soruna iyi gelmektedir.

Düzenli tüketilen andız pekmezi saç dökülmesini önlemektedir.

Andız pekmezi nedir ? Andız pekmezi faydaları nelerdir ? Andız Pekemezi nasıl yapılır bütün bu soruların cevapları sağlık sektörü sitesinde bu yazıda.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir