Erkeklerde Sık Rastlanan Hastalıklar

Erkeklerde sık rastlanan hastalıklar, erkeklerde günümüzde rastladığımız hastalıklar neler dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen hastalıkları sizler için sıraladık. Bu hastalıklar kadınlarda da görülebiliyor fakat erkeklerde daha sık geldiğimiz hastalıklardır. Bu yüzden bu konuda erkeklerin daha dikkatli olmaları gerekmektedir. İş erkeklerde sık rastlanan hastalıklar ;

Yapılan araştırmalara göre erkeklerde görülen hastalıklardan bahsetmek istiyoruz. Erkeklerde sık rastlanılan hastalıklar arasında karaciğer yağlanması, gut hastalığı, prostat hastalıkları, varikosel, testis kanseri yer almaktadır.

Erkeklerde Sık Rastlanan Hastalıklar ;

  • VARİKOSEL

Erkeklerde sık rastlanan  hastalıklardan birisi olan varikosel kısırlık sorunu için doktora başvurulması sonucu ortaya çıkmaktadır. Varikosel Türkiye’de erkeklerin %15 görülen en önemli kısırlık sorunları arasında yer almaktadır.

Varikosel ergenlik döneminde başlar ve zamanla artarak önlem alınmazsa ilerler. Varikoselin yan etkileri arasında kısırlık ,erkeklik hormonu olan testosteronun azalması, kasığa ve bacağa vuran ağrılar, ergenlik döneminde testisin küçük kalması veya zamanla küçülmesine sebep olur.

Varikoselin Tanısı

Bu hastalığın tanısı ultrason ile değil uzman deneyimli bir doctor tarafından yapılmalıdır. Doppler ultrasonografi yanıltıcı sonuçlar vermekte olup gerçekte varikosel olmayan kişileri gereksiz yere ameliyat olmasına sebep olmaktadır. Elle muayenede saptamayan varikosel ameliyat edilmemelidir.

Varikosel Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Varikosel tedavisi için  tecrübeli, eğitimli, uzman cerrahların yapacağı  mikrocerrahi yöntemi kullanılmalıdır. Mikrocerrahi yöntemi varikosel tedavisinde en başaralı ve en az komplikasyonu olan yöntemdir.

  • Karaciğer Yağlanması

Karaciğer; protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminlerin işlem görmesini sağlayan önemli organlardan birisidir. Karaciğer yağlanması karaciğer hücreleri üzerinde farklı nedenlerden dolayı oluşan yağ birikmesi anlamına gelmektedir. Normalde karaciğer üzerinde az miktar da  yağ bulunmaktaır. Bu yağ miktarı artıkça karaciğer de fonksiyonel ve yapısal olarak değişiklikler meyda gelir. Karaciğerde biriken yağ miktarı artıkça karaciğer genişler ve organlara baskı yapmaya başlar. Karaciğer yağlanmasında erken tanı çok önemlidir. Eğer erken teşhis  konulmazsa ve tedavide geç kalınırsa hastalık siroz hastalığına hatta karaciğer yetmezliğine kadar gitmektedir.

Ülkemizde her kişiden birinde karaciğer yağlanması görülmektedir. Karaciğer yağlanmasına sebep olan nedenler:

Sağlıksız beslenme

Hareketsiz yaşam

Şok diyetler

Alkol tüketimi

Markette satılan abur cubur gıdalar

Çok fazla tüketilen karbonhidrat

Şekerli yiyecek ve içecek tüketimi

Karaciğerin kendini yenileme özelliği vardır. Eğer kendimize yediklerimize ve içtiklerimize  dikkat edersek karaciğer kendini  yeniler.

  • Gut Hastalığı

Gut hastalığı genel olarak belirli bir yaş üzerinde olan şişman ve çok fazla alkol tüketen erkeklerde görülmektedir. Halk arasında “zengin hastalığı” yada “padişah hastalığı “ olarakta bilinen gut hastalığı yeme içme alışkanlıklarından dolayı ortaya çıktığı düşünülmektedir. Gut hastalığı metbolizma hastalığıdır. Sağlıklı bir vücutta atılması gereken maddeler ürik aside  dönüşerek vücuttan atılır.  Ürik asidin vücuttan atılımında bir sorun varsa yada ürik asit üretimi çok fazla ise vücutta birikim yapar ve kanda oran artar. Ürik asidin eklemler birikmesi iltihaplanmaya yol açar bu hastalığa ‘ gut hastalğı ‘ denir.

Belirtileri

Eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklık,

Gece ağrılardan dolayı uyanmalar

Idrarda kan görülmesi

Karın ve bel ağrıları

Kronikleşen eklem ağrıları ile birlikte eklemlerde görülen deformeler

Gut Hastalığını Tetikleyen Nedenler

Yanlış beslenme

Aşırı et tüketimi

Pürin bakımından zengin besinler

Ani, şiddetli hastalıklar

Eklem travmaları

Ilaç tüketimi

Aşırı alkol tüketimi

  • Prostat Hastalıkları

Prostat kanseri ülkemizde erkekler arasında en sık görülen kanser hastalıklarından biridir. Ülkemizde yüz binde 37 oranında görülme olasılığı vardır. Her 5-6 erkekten biri prostat hastalığına yakalanmaktadır. Prostat kanserinde erken tanı oldukça önemlidir. Erken tanı sayesinde kanseri yenme olasığı artarmaktadır. 40 yaşına geçen erkeklerin her yıl prostat muanesi ve kan tahlili yaptırması gerekmektedir.

Prostat Kanserinin Belirtileri

İdrar yapma güçlü

İdrar akışında kuvvet azalması

İdrarda kan görülmesi

Boşalma esnasında ağrı

Kemik ağrıları

Kasık bölgesinde rahatsızlık

Serteşme bozukluğu

Erkeklerde Sık Rastlanan Hastalıklar nelerdir sorusuna bu konuda cevap bulabilirsiniz. Bu hastalıkları önlemenin ve tedavi yollarını da bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir