Hamilelikte Ödem Oluşumu Engelleme

Hamilelikte Ödem Oluşumu Engelleme adlı konumuzda hamilelik döneminde ödem oluşumu engelleme yollarını okuyabilirsiniz. Hamilelik dönemin en sık rastlanan sorunlardan birisi ödem oluşmasıdır. Hamilelik sürecinde karşılaşılan en önemli zorluklardan biri olan ödem oluşmasını aza indirmek için bazı önlemler alınabilir. Ödem vücutta yaşanan şişlik olarak adlandırılsa da aslında vücudun su tutmasıdır. Hamilelikte oluşan ödemden korunmanın yollarını bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Gebelik döneminde kadınların damarlarında dolaşan kanın hacmi hamilelikten dolayı yüzde 50 oranında artmaktadır. Kandaki bu artış ile birlikte damarlarda genişlemeye sebep olmaktadır. Fazla sıvının bir kısmı doku içinde birikmeye başlar. Doku içinde biriken sıvı şişliğe sebep olur. Bu şişliğe ödem adı verlir. Gebelerin yüzde 90’ında  neredeseyle ödem görülür.

Hamilelikte Ödem Oluşumu Engelleme Yolları ;

Hamilelik süreci düşünüldüğünde aslında ödem oluşması normal olarak karşılanması gereken bir durumdur aslında. Hamile olan kişinin vücudunda oluşan bu durum kilo fazlası olarak görülmemelidir. Bu durumu normal karşılamak demek hamilelikte ödem oluşumu kabullenmek demek değildir. Ödem oluşumunu daha fazla olmasını engellemek için bazı tedbirler alınabilir.

  • Hamileyken Bol Bol Su İçin

Su her canlı organizma için hayati yaşam kaynağıdır. Günlük su tüketim miktarı insanlar için oldukça önemliyken hamile olan bayanlarda günlük su ihtiyacı daha fazladır. Su anne karnındaki bebek için en önemli besin kaynağıdır. Hamilelikte suyun önemi bebeğin  gelişimini desteklemekle birlikte aynı zamanda anneyi doğuma hazırlamaktadır. Hamilelik boyunca alınan fazla sıvıların bir kısmı vücutta tutulur ve hamilelik süresince anne adayının aldığı kiloların bir kısmı kilo değil vücutta tutulan sıvının fazlasıdır.

  • Yeteri kadar tuz miktarı

Hamilelikte ödem oluşması etkilen önemli diğer bir faktörde  beslenme alışkanlığıdır. Yeteri kadar protein alımı sağlamayan vücut şişlik sorunu yaşamaktadır. Günlük  protein ihtiyacını et ve et ürünleri, süt ve süt ürünlerinden ve kuru baklagillerden sağlanmaktadır. Yeteri kadar protein alımıyla birlikte vücutta oluşan ödem azalmaktadır. Diğer bir önemli hususta tuz tüketimidir. Vücuta alınan fazla tuz miktarı vücudun su tutmasına sebep olurken yeteri kadar alınmayan tuz miktarıda aynı şekilde vücutta ödeme oluşturmaktadır. Yeteri kadar tuz miktarının alınması önemlidir.

  • Hamilelikte uyku, dinlenme ve uzanma oldukça önemlidir

Hamilelik süresince  bol bol uyuyup ve dinlenin. Uyumak ve dinlenmek hem psikolojik olarak hemde fiziksel olarak size oldukça rahatlatacaktır.

  • Hamilelikte sıvı alımı çok önemlidir

Bol bol su içmek sanılanın aksine şişlik yapmaz tam tersi ödem oluşumunu azaltır. Günlük olarak en az 8-10 bardak su tüketmek  gerekmektedir.

  • Gebelikte yürüyüş yapmak

Hamilelikte yapılan yürüyüşler ve egzersizler şişlik ve kilo alımını kontrol attında tutmanıza  yardımcı olur. Düzenli yapılan yürüyüşler ve egzersizler ile birlikte bacak topar damarlarınızın daha iyi çalışmasını sağlar ve doku arasında biriken suyun dağılmasında yardımcı olur.

  • Hamilelik Döneminde Oturma Pozisyonuna Dikkat Edilmelidir

Hamilelik sürecinde oturma pozisyonu nasıl olmalıdır? Hamilelikte bacak bacak üstüne atmayınız. Gebelik  döneminde ayaklarınızı mümkün olduğunca uzatarak ve ayağınızın altını yastıkla yükselterek  dinlendiriniz .

  • Hamilelikte suda egzersiz yapmak

Şişlikleri azaltmanın diğer bir yöntemide suda yapılan egzersizlerdir. Ilık su dolu bir küvette ayaklarıbir süre dinlendirmek  hamile uterusu desteklendiği görülmüştür.

  • Hamilelikte nasıl giysiler tercih edilmelidir?

Gebelik boyunca vücudunuzu sıkan, yapışan ve terleten giysilerden uzak durunuz. Hava aldıran kıyafetler giymeyi tercih ediniz. Kalın değil daha hafif giysiler doğru tercih olacaktır. Topuksuz ve rahat ayakkabılar giyin. Şişlikler size rahatsız ediyorsa varis çorabı giyebilirsiniz.

Hamilelikte Ödem Oluşumu Engelleme, kadınların hamilelik döneminde ödem oluşumu konusu en büyük sıkıntısıdır. Uzmanlar tarafından önerilen çözümler ise bu sayfada.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir