Siyah Fasulye Faydaları Nelerdir ?

Ülkemizde en çok tüketilen fasulye türleri arasında kuru fasulye ve taze fasulye denilen yeşil fasulye gelmektedir. Kuru fasulyenin yemek olarak tüketilmesinin yanında meze olarak da oldukça çok tercih edilmektedir. Taze fasulyede hem zeytin yağlı hemde etli olarak Türk mutfağında sıklıkla yapılan yemekler arasında yer almaktadır. Bunların yanı  sıra daha az   bilinen ama faydaları oldukça çok olan bir fasulye çeşidi de vardır. Bu fasulye çeşidi siyah fasulyedir. Siyah fasulyenin içeriğinde bulunan proteinler çeşitlii mineraller ve vitaminlerden dolayı sık tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır.  Siyah fasulyenin kansızlığı önleme ve kolon kanserine yakalanma riskini azaltma gibi bir çok faydaları  bulunmaktadır.

Siyah fasulyenin faydaları ;

Siyah fasulye besin değeri açısından oldukça önemli bir besi kaynağıdır. Siyah fasulyenin içerisinde A, B2, B3, B6, B9 vitanimler, demir, çinko, folik asit, bakır, kalsiyum, fosfor, manganez, magnezyum gibi mineraller bulunmaktadır. Aynı zamanda lif oranı oldukça yüksektir. Sinirim sisteminin çalışmasını hızlandırır. Diğer bakliyatlara oranla daha kolay sindirilir.  Kabızlık sorunu yaşıyorsanız siyah fasulye tüketmenizde fayda vardır. Siyah fasulye kabızlığı önler. Sinidirim sistemiyle birlikte kolon sağlığınıda korur. Siyah fasulyenin içerisinde bulunan lif sayesinde tokluk hissi artar. Diyet  listelerinde siyah fasulye tokluk hissi verdiği ve açıkmayı geçiktirdiği için yer almaktadır.

Kan şekerinide dengelediği için şeker hastalarının tüketmesi gereken besinler arasında yer almakatadır. Bunların yanı  sıra siyah fasulyenin daha bir çok faydalarıda vardır. Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Kalp krizi ve felç geçirme riskini oldukça  düşürür.  Kansere karşı koruyu önlem alır. Kolesterolü dengeler.

İçerisinde yer alan kalsiyum ve fosfor sayesinde kemiklerin güçlenmesini  sağlar. Romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir.  Kan basıncını ve yüksek tansiyonu dengeler. Yüksek tansiyonu olanlar bol bol tüketmelidirler.

Siyah fasulyede selenyum vardır. Selenyum çoğu  sebze ve meyvede bulunmamaktadır. Selenyum karaciğer için oldukça faydalı bir maddedir. Siyah fasulyenin içerisinde yer alan selenyum karaciğerin temizlenmesine ve kansere sebep olan bazı bileşkelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Selenyum ayrıca vücuuta iltihap oluşumu önler.  Vücuttaki toksinleri atar.

Siyah fasulyenin gastirit gibi pek çok mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Gün içerisinde bize gerekli olan enerjiyi sağlar. Vücutta yaşanan stresi azaltır. Kansızlık problem yaşıyorsanız siyah fasulye tüketmenizde fayda olacaktır. Kansızlığı önleyecek maddeler yer almaktadır.

Bir çok hastalığın başını sıkıntı ve stres çekmektedir. Sıkıntı ve stresin arkasında yatan nedenlerden biri de  yanlış beslenmekten kaynaklanır. Doğru beslenmek için vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılamak gerekmektedir. Hayatın devamlılığını sağlamak için beslenme oldukça önemlidir. Beslenmeden kasıt besin değeri yüksek, vücut için faydalığı besin tüketmektir. Bilinçli hareket etmek kişinin sağlıklı olmasını için yapması gereken zorunlu durumdur. Sağlıklı beslenmek için siyah fasulye çok iyi bir alternatiftir.  Pek çok faydası olan siyah fasulyeyi sofralarımızdan eksik etmemeliyiz.

Siyah Fasulye Faydaları Nelerdir ? Siyah fasulye ülkemizde az bilinen ama çok faydası olan bir besin kaynağı detaylar bu sayfada

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir